روانشناسان89دانشگاه رازی
 
قالب وبلاگ
لینک دوستان
لینک های مفید
 

پسيکولوژى اسب

زندگى پسيکولوژيک اسب چگونه است؟ آيا اسب داراى عقل و شعور است؟ آيا اعمال متعدد روانى محصول عقل و شعور مى‌باشد و يا اينکه نتيجه يک رفلکس ساده و يا غريزه است؟ برخى از دانشمندان و فيلسوف‌ها مثلاً دکارت در حيوان شعور را قبول ندارند. آنان حتى در حيوانات روح را نيز قبول ندارند در صورتى‌که اساس روح را عقل و شعور تشکيل مى‌دهد اما نقطه نظرات مطرح شده نشان مى‌دهد که برخى از سرنخ‌هائى که آغاز شعور در حيوان مى‌باشد را قبول دارند.
Assoeiation تداعى در روح و روان اسب نقش بزرگى دارد. همچنان‌که در انسان نيز وجود دارد. در اسب تأثيرات مشخصى بعضى از خاطرات را زنده مى‌کند. اگر بر اسبى که به يک گارى بسته شده و دم آن به افسار گير کرده است شلاق زده شود اين عمل در ذهن اسب باقى مى‌ماند و موقعى‌که در يک مورد ديگر دمش به افسار گير کرده باشد وحشت مى‌کند و سعى مى‌نمايد که چهار نعل فرار کند زيرا از شلاق خوردن مجدد مى‌ترسد.
در حيوانات حس دوستى و محبت وجود دارد. چنانکه اسب‌ها در مرتع و به هنگام چرا با گاوها رابطه دوستى برقرار مى‌کنند و از هم جدا نمى‌شوند. اما اين دوستى تا اصطبل ادامه دارد. حس دوستى حيوانات با انسان در اسب‌ها و سگ‌ها بيشتر از بقيه حيوانات است.
در حيوانات عصبى بودن، آرام بودن و اخلاق خوب و بد که به‌صورت ظواهر عصبى بروز مى‌نمايد در طبيعت حيوان و يا خوى حيوان گفته مى‌شود. طبيعت بعضى از حيوانات شاد و زنده و بعضى نيز لنفاوى مى‌باشد. بعضى داراى اخلاق و رفتار خوب و بعضى بد مى‌باشد. رم کردن و احساس ترس و وحشت نيز چنين است. بافت جسمي، طرز ايستادن، حرکات، نگاه و حرکت‌هاى گوش و دم حيوان ما را با خوى و اخلاق حيوان آشنا مى‌سازد. در حيواناتى با طبيعت لنفاوي، ايستادن حيوان سست، حرکات سنگين و در کل حيوان آرام مى‌باشد. چشم و نگاه آنها خسته به‌نظر مى‌رسد. اما حيواناتى که داراى طبيعت و اخلاق سرحال و زنده‌اى هستند داراى حرکاتى فرز و چابک، نگاه شيطنت بار و ناآرام هستند.
تمامى حيوانات اهلى دماى بدن خود را در يک سطح ثابتى نگاه مى‌دارند. يعنى هموايئوترميک Homoiotermic هستند. دماى عادى بدن اسب بين ۲/۰ + ۳۸ درجه سانتى‌گراد است.
فعاليت‌هاى گوناگون بدن حيوانات موجب توليد گرما مى‌شود. مثلاً حرکات ماهيچه‌ها همراه با هضم مواد غذائى توليد گرما مى‌کند و توليد گرما در حيوانات تازه متولد شده نسبت به حيوانات در حال رشد و در حيواناتى که توليداتى دارند کمتر است. توليد گرما در نرها نسبت به ماده‌ها و نريان اخته شده بيشتر است.
مواد غذائى قبل از هر چيزى منبع انرژى است. دماى حيوان پس از هضم غذا بالا مى‌رود. مواد غذائى به يک نسبت گرما توليد نمى‌کنند. يک گرم چربى قابل هضم ۲/۲ برابر يک گرم هيدروکربور ۶/۱ برابر يک گرم پروتئين گرما توليد مى‌کند.


منبع:http://vista.ir

[ بیست و چهارم مرداد 1390 ] [ 23:38 ] [ زهره یوزباشی ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

باعرض سلام خدمت شما استفاده کنندگان واعضای محترم وبلاگ،باید عرض کنم که این وبلاگ جهت تبادل نظر،نقدسالم،هم اندیشی در زمیته ی علمی ومهمتر ازهمه مسائل روانشناسی ایجاد شده است،پس امیدوارم بارعایت مسائل اخلاقی وحقوق فردی هم استفاده ی مفید ولازم را ببرید.
poshtiban.farzad@yahoo.com
..................................................
لینک های مفید
امکانات وب